"Gatyábarázó" fizika
2019. szeptember 4-én 15.00 órától a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézetében Härtlein Károly tanár úr „gatyábarázó" fizika órát tartott, ahol sok érdekes fizikai kísérletnek lehettünk szem- és fültanúi.
Magyarázatot kaptunk arra a kérdésre, hogy miért oldódik sima vízben előbb a jégdarab, mint a sós vízben. Többek között ezért lehet az Északi-sarkról leszakadt jégdarabokat egészen az Egyesült Arab Emirátusokig hajókkal elvontatni, ahol iható vizet készítenek belőle.
Érdekes kísérleteket láthattunk Faraday indukciós törvényére, valamint a Lenz- törvényre is. Az örvényáramok és az elektrosztatikus megosztógép rejtelmeibe is betekintést tehettünk.
A tanár úr elmagyarázta, hogy a Van de Graaff generátor működési elvét használják fel az iparban a festékszóróknál is.
Láthattuk a hármaspont bemutatását fagyott állapotú szén-dioxiddal, más néven a szárazjéggel. Megtudtuk azt is, hogyan lehet cseppfolyós nitrogénnel rakétát készíteni.
Az előadás végén a tanár úr elkészítette az „elefánt fogkrémét“ is.
Egy órányi kísérletezés után sok új élménnyel lettünk gazdagabbak. A „kutatók éjszakája“ programsorozat keretén belül szeptember 27-én 16.00 órától sok érdekes kísérletnek lehetnek újra tanúi azok, akik ellátogatnak a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézetébe.
Az eseményhez tartozó képgaléria