Látogatás a budapesti Néprajzi Múzeumban

A Kincskeresők legutóbbi konferenciáján különleges ajándékot kaptak a résztvevők: meghívást kaptak a budapesti Néprajzi Múzeumba. A lehetőséget kihasználták a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola és Óvoda tanulói is.

A jelenlegi diákok közül Kontár Máté, Stehlárik Tamara és Takács Richárd, ill. a korábban végzett évfolyamokból Ferdinand Viktor vett részt a tanulmányúton 2023. június 13-án. Az utazást vonattal oldották meg, a Városligetben levő új épület előtt találkoztak Koltay Erikával, a múzeum szakelőadójával. Mintegy 60 felvidéki tanuló sereglett össze tanáraival, hogy megismerkedjen a műszaki csoda elkészült tereiben levő kiállítással. Mivel sok volt a résztvevő, két csoportot alakítottak ki. Az egyik a Szabolcs utcai raktárakba utazott, mi addig megnéztük a kiállítást. Az épület lenyűgöző volt, a modern építészet minden eleme megvolt benne. Hatalmas terek, a mennyezetből lógó 4 m-es csónak, az egykor leégett székelykapu főgerendája fém tartólábakon, festett bútorok, kerámiák, halászati eszközök, betlehemes. Szinte nem is lehet felsorolni, elvarázsolt minket az ősrobbanást jelképező hatalmas kavalkád az emberiség által készített dolgokból. A vitrinekben is sok-sok érdekesség, pl. halbőrből készült kabát, melynek a háta díszesebb volt, mint az eleje. Az épület még nem teljesen kész, jövő tavaszra ígérik a legnagyobb állandó kiállítás megnyitóját. A körséta után az épület tetejére is felmentünk, gyönyörködtünk a ragyogó napsütésben fürdőző városligeti panorámában. Rövid szünet után eljutottunk mi is a raktárakba és restaurátor műhelyekbe. A biztonsági ellenőrzés után a textiles restaurátor műhelyt mutatták meg. Elképesztő terem, tele porelszívó berendezésekkel, hatalmas asztalokon kalapszalagot javítottak. Ezután a mínusz 3. szinten folytattuk a nézelődést. A mesterségek raktáraiba nézhettünk be, a méhkaptárak mellett fonott varsákat is láttunk. A néprajzi gyűjtések anyagai ezeken a polcokon pihennek, várják, hogy megjavítsák őket, ill. hogy kiállításra kerüljenek.

Érdekes és meghökkentő is volt a látogatás, vezetőnk sok új ismeretet adott át a jelenlevőknek. Rácsodálkozhattunk, mennyi tudás és munka szükséges ahhoz, hogy a régi tárgyak a kiállítási vitrinbe kerülhessenek és mesélhessenek a régmúlt időkről. A felsőszeli gyerekek érdeklődéssel járták végig az épületet. Talán ihletet is kap egyikük-másikuk a régi emlékek tudatos gyűjtéséhez és megőrzéséhez.

Köszönet a szervezőknek, a Kincskeresők-Tehetségpont Regionális Pedagógiai Központ Galánta munkatársának és a Felvidéki Értéktár Bizottság elnökének, Horváth Juditnak és Rancsó Andreának.

 

Az eseményhez kapcsolódó képgaléria