Emlékműsor a kitelepítés 80. évfordulóján
Február 27. nekünk, szlovákiai magyaroknak egy gyászos évfordulót jelent, hiszen 80 évvel ezelőtt ezen a napon írták alá a csehszlovák-magyar lakosságcsere egyezményt, melynek értelmében többezer szlovákiai magyart telepítettek át szülőföldjéről Magyarországra.
Ezen a napon rádiós műsorral emlékeztünk erre a szomorú történelmi eseményre. A műsorban a 8. évfolyam tanulói közreműködnek, név szerint: Hlaváč Eszter, Kontár Noémi, Nagy Flóra, Nagy Kristóf, Szalai Ádám, Soják Emese és Szabó Noémi. A történelmi események ismertetése mellett népdalok, illetve a kitelepített szeli magyarok által írt versrészletek, szövegek is elhangoztak.
A kitelepítés 1947. április 12-én kezdődött és 1948. decemberéig tartott. A számítások szerint Szlovákiából 75 264 magyart telepítettek át Magyarországra, a Magyarországról Szlovákiába áttelepült szlovákok száma pedig 52 457 volt.
A lakosságcsere Alsó- és Felsőszelit is érintette. Alsószeliből több mint 200 családot, 780 embert telepítettek át Magyarországra,Felsőszeliből pedig 336 családot, 1221 személyt,főleg Tolna és Baranya megyébe.
A lakosságcsere sok fájdalmat és bizonytalanságot okozott. Családok szakadtak szét, közösségek tűntek el egyik napról a másikra.
Hissszük, hogy az emlékezés nem a múlt sérelmeinek újranyitása, hanem a megértés és az emberi méltóság tisztelete. Emlékezzünk erre a napra.
Az eseményhez kapcsolódó képgaléria